114. Díl Baru: Co je to zázrak?

08.11.2021

O dušičkové noci jsem se ve snu potkala se svou dávno zemřelou babičkou a žádala jsem jí: Babi, mohla bys mi do života poslat nějaký zázrak? A babička odpověděla: Klidně, Barunko. A co by to tak mělo být? To já vlastně nevím, babi, slyším se odpovídat. A v tom jsem se probudila. Bylo ráno a já spěchala si sen zapsat, tak moc jsem ho nechtěla zapomenout. Dělám to už od prázdnin. Píšu si sny do červeného sešitu umístěného u postele v prvních vteřinách bdělosti, dokud se jich ještě držím snovým vlákénkem, dříve, než zplna otevřu oči. Někdy i poslepu, když nemohu najít vypínač lampičky. Protože, pokud to neudělám hned, bdělá přítomnost dne na mne dýchne a sen jako vyděšená srna zmizí v dáli. A najednou není nic. Někdy je to jedno, protože sen byl jen úklidovým procesem mé mysli. Jindy ale ihned vím, že si ho chci zapamatovat. Odnést si ten dojem do bdělého života. Že to za tu námahu stojí. Jako dneska. Udělám rychlou poznámku dříve než na mne stihne někdo promluvit.

Co to mělo být?

Co by mi tak babička mohla poslat?

A co by byl ten zázrak?

Den se rozběhne, jak má, a na nějaké filozofování není čas. Odpoledne si při pauze pustím Margitinu kartářku, a tam bába jedna geniální, povídá: osmičky, je to tady, vám přijde do života zázrak, je to na spadnutí a je to odpověď na vaše modlitby. Ovšem jeho podobu si vybrat nemůžete...

Tak teda.

Vážně začnu přemýšlet, co by to mohlo být?

Druhý den při cestě na poštu (kde kupodivu není fronta, ale zázrakem bych to zrovna nenazvala) si pro jistotu koupím los. Kdyby mi babička chtěla přilepšit. A vyhraju dvě stovky. To ale asi taky nebude ono.

V průběhu týdne se ptám se různých lidí, co si myslí, že je zázrak.

Wikipedie říká: Zázrak, div nebo kouzlo, je zejména v náboženstvích, označení mimořádného jevu či události, který není vysvětlitelný vědecky známými přírodními zákony a považuje se za projev zásahu nadpřirozených sil, a to ať už samostatně nebo na základě prosby lidí - modlitby. Existují 4 druhy zázraků: zázračná vysvobození, zázračná uzdravení, zázračné nálezy, zázračné činy.

Můj muž stoicky prohlásí, že zázrak je možná jen to, že člověk přijde večer domů. A má pravdu. Myslí-li tedy, že zázrak je, že se mu přes den nic nestane, a ne to, že se mu domů vůbec vracet nechce, že na něj všude venku číhají ženy, které by si ho rády nastěhovaly k sobě domů a že jen zázrakem unikne a vrátí se večer ke mně domů. I když i to je možné.

Dcera prohlásí, že zázrak je, když do Vás dvakrát uhodí blesk a vy to přežijete. To je taky zázrak, ale tenhle zážitek si ráda odpustím.

Taxikář mi v dopravní zácpě vypráví, že minulý týden vezl nějakého namistrovaného týpka z Pankráce do Pařížský.

Chlap nastoupil dozadu, nepřipoutal se a povídá: Šéfe, dneska toho mám opravdu hodně, mohl byste na to šlápnout?

Bodrý taxikář řekne: No zkusím. Najede na magistrálu, mastí to v levém pruhu. Napravo před nimi se vytvoří fronta kamiónů stojících na blikačkách. Poslední v řadě je kamión naložený kontejnery. Taxikář zvolní, přestože chlápek je netrpělivý. 

Zprava je přejíždí dodávka, nikdo přesně neví, co řidič dělá. Možná se snaží odpovědět ženě na sms, že vajíčka teda koupí, nebo se zadívá na fotku nahých prsou, co mu přišla od milenky anebo se snaží dohnat nějaký termín, aby šéf neprudil. Co však víme, že nevidí přibližující se frontu kamiónů před ním, světla varningů a neslyší ani zuřivé troubení našeho taxikáře, který uhýbá vlevo ke středovým svodidlům. 

Dodávka v plné rychlosti trefí kontejner.

Týpek v taxíku zbledne, rychle se připoutá a možná se v duchu pomodlí (i když to už je asi moc, ale stát se to mohlo). 

A povídá taxikáři: Šéfe, díky. Teď právě jsme se znova narodili. Chci vám říct, že můžete klidně zvolnit. Já už vlastně vůbec nikam nepospíchám

Tihle dva by možná mluvili o zázraku. Co by řekl řidič dodávky, jeho žena, milenka a šéf se už nedozvíme.

Možná je zázrak, že jedna holčička v naší škole našla odvahu a zaklepala na dveře školní psycholožky. Přišla se poradit o tom, co se děje doma. A tím zařídila pomoc pro celou svoji rodinu. Třeba se stane zázrak a rodiče najdou cestu k dětství bez násilí pro svoje děti.

A možná, je zázrak, že naše francouzské okno (o kterém jsem Vám před měsícem psala a které nezabilo žádného psa, Margit, ale roztříštilo se po cestě k nám) bylo vyrobeno znovu a dva skvělí ukrajinští zedníci ho pečlivě zasadili do zdi. A už je tam. Po létech mých přání. Pravda, celý byt je pokryt jemným načervenalým prachem. Vysaju, vytřu, vysaju, vytřu, vysaju, vytřu. Ten prach se stále někde rodí a bude s námi asi ještě dlouho. Zázrak.

Anebo, a to je teda vážně zázrak, jsem se jednoho rána probudila o deset kilo lehčí. Fakt! Zázrak. Přišla jsem na preventivní prohlídku k doktorce. Doktorka mě svlékla, měřila EKG, tlak a studovala krev i moč. A pak se ptá, kolik vážím. 

A já s klidem povídám, že asi 63 kg. Ale že už jsem se dlouho nevážila, teda nevím přesně. 

Zapsala to do karty. Asi to byl uvěřitelný údaj. 

Pak to ale došlo mě. Jé, pani doktorko, omlouvám se, dyť já úplně kecám. 63 jsem možná vážila tak před dvanácti lety. A začala jsem se hrozně tlemit. S jakým klidem jsem to nahlásila. Kyť já vážím o deset víc. Vážím sedumdesát tři. Ale víte, asi je to jedno, prostě se cítím na šedesát. Kilo. Ne let

Doktorku jsem pobavila. Řekla, že je to v pohodě, i když barevná tabulka visící na zdi nad ní hlásila, že podle mého BMI by mi asi měla udělat přednášku o tom, že ve skutečnosti mám nadváhu.

Zázrak asi nebude, že ze všech oslovených nakladatelství už nám odepsali, že mají plný ediční plán a o žádnou z našich knih teď zrovna nestojí. Ha, Rowlingovou s Harry Potterem taky na začátku odmítli, že to nikdo nebude číst. A pak si ten nakladatel určitě rval vlasy. Tak kvůli nám si asi nikdo rvát vlasy nebude, ale nepřestaneme to zkoušet. Budeme Vám dál psát, každé pondělí Baru a každou středu Margit. Protože Vás čtenářů je stále víc a nám to dělá velkou radost. Blog má zhruba 2500 návštěv měsíčně a 1600 z nich je unikátních. Takže se mějte dobře, čtěte nás dál. Zima bude dlouhá covid necovid. A pokud by to mohlo někoho potěšit, tak nás sdílejte, podělte se o odkaz s přáteli.

Co považujete za zázrak?

A stal se Vám někdy?

A kdyby ano, poznali byste to?

Potřebujete Zázrak? A co by to mělo být?