133. díl Baru: Tahle země je/není pro starý

24.01.2022

HBO: Sex ve městě a jak to bylo dál. Nejdříve WAU, tak to jsem zvědavá! Pak wau, koho museli ze seriálu vyhodit, protože buď už nechtěl hrát nebo umřel nebo se na něj už nedalo koukat. Po prvních dílech jsem to chtěla vzdát, protože mi fakt vadilo sledovat tyhle holky stárnout. Tak jsem přesídlila na Netflix. Sexuální výchova. Tak to jsem se rozhodně omladila. Penisy, vulvy a vagíny kam se podíváš. Některé i jedlé. Takže pozitivní posun. Je to tak ne? Mladý Netflix, střední věk HBO, starý Čt3? Šlágr TV, demence. Řekni mi, na co čumíš, já ti řeknu, jak starý jsi.

V týdnu jsem byla v komisi u obhajob diplomových prací. Byla tam jedna diplomka o psychologických aspektech stárnutí. Populace v rozvinutých zemích stárne a je tomu tak i v Česku. Tvrdila. Zatímco v roce 2007 bylo v České republice nejvíce lidí ve věku třiatřicet let, v roce 2030 budou nejpočetnější generací čtyřiapadesátníci. Takže super, rozhodně si nemusíme připadat opuštění. Měly jsme přeplněné základky (nevím, jak Vy, ale u nás na Severu běžně 33 lidí ve třídě, to byl věru individuální přístup a taky nejsme zdegenerovaný) a budeme mít i přeplněný důchoďáky. Dnes se v důchoďáku hraje dechovka. Budou i nám hrát hudbu našeho mládí? Metalicu? Lucii? Hlavně, aby ne Lunetiky!!!

V té diplomce se psalo, jaké jsou příznaky stárnutí. To mne zaujalo a četla jsem to se zatajeným dechem a tajně (všichni ostatní kolegové v komisi byli důchodového věku a nechtěla jsem budit pohoršení).

Takže: Zapomínání jmen (mám), problémy s ohýbáním (po ránu někdy mám), usínání při televizi (mám, ale není to jenom moje chyba, chyba je, jaký kraviny tam dávají, Margit na to vyzrála, telku nemá) a také potřeba odpoledního šlofíka (nemám, ale zní to tak lákavě). Dalšími známkami narůstajícího věku je pak podle více jak 2 000 respondentů upřednostňování trávení večera nad stolní hrou namísto party v klubu (no coment, to je samozřejmě tím covidem), pochopení, kde jsou naše alkoholové limity (to je samozřejmě tím zdravým životním stylem) a také problémy s užíváním moderních technologií (tak záleží, jak moc je ta technologie moderní, ne?). A kromě toho také problémy s klouby, pití cherry, neustálé stěžování si na cokoliv, používání formulací odkazujících k časům, kdy mluvčí "byl mladý" a také určitá nevrlost vůči mladším ročníkům.

Ty vole, včera jsem měla portské u televize!!!

A moje vzpomínací historky, je to tu!

Ale nevrlá nejsem. Mladí mě neiritují, naopak, moje oko s radostí na nich spočine, jen ať nejsou moc hluční a neříkají příliš cizích slov.

A kdy se všechny tyto problémy začínají projevovat? Údajně již ve 41 letech. A oficiálně staří si lidé připadají v 57 letech. Takže jsem v mezidobí! A je jenom na mně, jestli to moje víno vyzraje do kvality nebo zkysne.

Začala jsem se ptát lidí, jak se pozná někdo, kdo je starý.

Odpovědi byly následující:

Měl někdy Siemens, Philips, Ericsson, Alcatel nebo Nokii a ví, co je to Eurotel, Paegas, Oskar a Merkur. (odpověď technika)

Vzdechy, které původně vydával jen při sexu, teď vydává při každém pohybu. (odpověď vtipálka)

Moje dcera mimochodem říká, že já budu stará, až o mně někdo natočí dokument (ta je milá, co :-)), takže mám zaručenou nesmrtelnost. Jinak říká, že starý je člověk v šedesáti, ale když nosí podpatky (jako naše babička Marta), pak je určitě mladší.

Pro podpatky jsem ztracená už dávno. 

Když se ale vrátím k Sexu ve městě, který se mimochodem jmenuje A jak to bylo dál... čím lehce naznačuje, že už nebude žádný sex. Pořád je to pohádka, kde nikdo nechodí do práce, nebo jen pro zábavu peče chleba a se sexy rozvážkovou službou, ženský mají skvělý hadry, knihu hlavní hrdinka napíše během pětiminutové nostalgické písně a potíže s dětmi se odehrávají na pozadí nóbl soukromých škol. Nikdy jsem tam nikoho neviděla luxovat, sbírat špinavé prádlo po bytě ani mýt záchod. To už se v Americe dělá samo. V šestém díle Miranda opouští Steeva, protože večer sedí na gauči, sleduje sport a jejich největší společnou vášní jsou večerní dezerty a pomlouvání dospívajícího syna. Sex nebyl ani nepamatuje. Aby divák ztoleroval, že Steeve bude opuštěn, má ten chudák i naslouchadla a šedé vlasy. 

Šediny měl i pan Božský a taky vytahané tričko. Jak jsem ho zahlédla na obrazovce vařit v kuchyni v tomhle outfitu, hned jsem věděla: ten je mrtvej. Pohřbili ho hned v následujícím dílu. Ale zpátky. (To bude to stařecké zabíhání.) Miranda Steeva požádá o rozvod a já Vám neřeknu proč, ať nemáte všechno vyzrazený, ale říká mu, že tohle už jí nestačí. Že chce víc, že si dalších třicet let nedokáže představit jen tohle. Mirandě je pětapadesát. 

Jednou jsem seděla v kavárně a vedle mne u stolu zoufalá dáma. Nevím, jak se to stalo, ale nestalo se mi to poprvé, takže asi profesionální deformace, a v době před respirátory jsem vypadala důvěryhodně ... prostě mi tam v půlhodině vyblila svůj život. Padalo to z ní samo. Bylo jí kolem padesáti a měla před svatbou. Pro mne tenkrát dost úkaz. Já o dvacet let mladší, nezadaná. Tahle dáma dlouho žila sama se synem, prožila bouřlivé období s různými muži, žila na ranči, chovala koně, jeden z jejích ex nasekal dluhy a pak zmizel. Exekuce. Zase se zvedla. A pak přišel on. Pilot. Starý mládenec. Starý mládenec, co byl ve skutečnosti mladší než ona. Chlápek, co byl sympoš a co se k jejímu synovi choval jak k vlastnímu. Vypadalo to jako hepáč. Jenže pilotovi nestál tryskáč. Tak to tenkrát řekla. Chvíli mi trvalo, než mi došlo, co tím myslí. Byla už trochu přiopilá. Pak jsem ale tu leteckou metaforu pochopila. Byl hodnej, byl zajištěnej, měl jí i syna rád, měl dům a koupil jí koně a snesl by jí modré z nebe. Ona si tehdy povzdechla, že by raději měl cpát modré do sebe. Myslela tím zjevně viagru. Měla ho ráda a měla si ho vzít. Ale chtěla si ho vzít?

Jestli se vdala jsem se nikdy nedozvěděla.

Tenkrát jsem si říkala, no co, je jí pade, je stará. Tak co. Tak to už je asi lepší ten barák se zahradou než prošukaný noci, poctivá erekce, pevný zadky (... a růžový urny řekla by Margit), divoké líbačky ...

Teď si tím teda nejsem úplně jistá. To bude ten věk.

Jste starý?

A kdy budete?

A jak budete ve stáří vypadat?

Je možný žít bez sexu?

Bez líbání?

Stačí jen dezerty? (... a to u nás ve Sladké dílně dělají fantastický větrníky )

Čeho se až do smrti nechcete vzdát?

A co si budete pouštět v důchoďáku?

... tak zase v pondělí...