78. díl Margit: Čas zrání

22.06.2021

Já nijak nestárnu, ale ty děti mi strašně rychle rostou - taky to znáte? Vám je furt něco málo přes třicet a ty malý smráďata jsou každým nádechem vyšší, chytřejší, otrslejší, samostatnější. Vždycky mě to překvapí. Vždycky mě to potěší (teda až na tu jejich odrzlost, ale tu evidentně zdědily po mě a po otci, kterého jsem jim vybrala, zbytek způsobila má vlastnoruční výchova, takže si nemám na co stěžovat).

O tom, že se z dcery stává slečna, jsem tu psala už několikrát. Že je to přerod mnohdy strastiplný, vám ani nemusím říkat. Některé momenty (a bývá jich čím dál víc) jsou ale úžasné. Minulý víkend jsme byly několik dnů samy doma. Přišly na návštěvu nějací moji kamarádi a dcera mezi nás zcela zapadla, dokonce nás přiměla hrát společenskou hru, při níž jsme se všichni královsky bavili (což překrylo i trapnost toho, že ta návštěva byla zástěrkou pro pokus o dohazovací rande, které tedy absolutně nevyšlo). Další den jsme zas vyrazily s kamarádkou a dcerou ve třech na paddleboardy, byly tam do večera, cestou domů si stáhly okýnka, nechaly si větrem čechrat vlasy, vyřvávaly oblíbené hity, objednaly si pizzu s obskurními přísadami (nikdo mi nevymluví, že krevety a brusinky na slaninové pizze jsou podivnost) a večer zakončily společným koukáním na Mamma Mia (opět za zpěvu oblíbených hitů a při jedení skvělé obskurní pizzy). Už je z ní občas fakt parťačka. Má to teda i určité nevýhody. Občas třeba na věšáku či ve skříni nenajdu nějaký kus svého oblečení, protože si ho kočička nutně potřebovala půjčit a zapomněla mi to říct. Naštěstí mi nebere boty, páč má Popelka větší nohu než já (a kdo si vzpomene na můj příspěvek o nových pohorkách od milého, hned ji polituje).

Syn má zas našlápnuto stát se mediální hvězdou. Na jejich tréninku natáčela Česká televize. Přijeli pak i na zápas a potřebovali někoho fešného s dobrým hlasovým projevem, s kým by mohli natočit "Portrét šampióna". Původně vybraný kandidát moc kuňkal, tak padla volba na mého syna. Točili záběry během celého turnaje. Po turnaji točili celkem dlouhý rozhovor s mým synem. Proč si tenhle sport vybral, jestli ho baví a proč, co ještě tak v životě dělá a podobně. Pak přišla na řadu šampiónova matka, tedy já - musela jsem si kvůli tomu obléct klubovou bundu (zkusila jsem si půjčit od milého, ale v té jsem vypadala jak březí vorvaní samice, tak jsem svlékla jednoho spřáteleného dorostence) - jaký je synáček chlapec, jaký je syn, proč a jak si vybral tenhle sport... A já spustila - že je takový Mirek Dušín, nesnáší nespravedlnost a že je v tom věku, kdy se ještě rád přijde pomazlit a za pár chvil mi třeba vezme těžkou tašku, abych ji netahala, že prohlásil, že nejlepší dárek k svátku pro něj je, že se ten den hraje tenhle turnaj... - doufám, že se mě syn nezřekne kvůlivá tomu, že jsem mu spáchala veřejnou ostudu. Koneckonců už je dost velký na to, aby si diktoval, jaké spodní prádlo chce koupit a na školu v přírodě si vozil voňavku. Následovalo pak ještě dotáčení záběrů "matka se synem šampiónem jdou od šaten ke hřišti" a já si dovolila roztomile mu prohrábnout vlasy, což se kameramanovi zalíbilo natolik, že po nás chtěl jít tu stejnou cestu nejméně třikrát, vždy s oním roztomilým prohrábnutím kštice. Pak naštěstí soustředil svou kameru na herní dovednosti mého syna a nutil ho střílet na prázdnou bránu (což můj milý z pozice trenéra považuje za naprostou ztrátu hráčské energie). Dokonce vyzpovídávali jednoho ze spoluhráčů, jaký je šampión spoluhráč a kamarád. No, způsoby, jak někomu polichotit a naštvat ho zároveň, zvládá ČT bravurně.

Natáčení ČT během turnaje mělo ještě jeden pikantní rozměr. Kameramanem byl chlapík, který kdysi fotil mou svatbu. A na turnaji jsem poprvé byla se svým milým někde, kde byl zároveň i můj bývalý manžel. A aby toho nebylo málo, byl tam i bývalý švagr a co bylo nejpikantnější, i má bývalá tchýně. A k tomu ten náš bývalý fotograf. Uf. Sebrala jsem odvahu a zašla za bývalou tchýní, ženou, jejíhož syna jsem opustila, sdělit jí, že tam mám chlapa nového. S tou paní jsem prožila spousty hezkých let. Moc si jí vážím a mívaly jsme k sobě hodně blízko. Hodně jsme si rozuměly a myslím, že jsem jí částečně nahrazovala dceru, kterou nikdy neměla. Vždycky jsem říkala, že jí si na svého tehdejšího muž můžu postěžovat, protože ona o jeho chybách ví a zároveň ho má ráda a ví, že ho mám ráda i já a moje stěžování je jen sdílením toho, že soužití s ním je těžké... A pak jsem jednoho dne odešla a pro ni to bylo velmi těžce přijatelné. Možná ještě hůř než pro mého tehdejšího manžela. Přesto nějak zvládla mi nevyčítat, nebýt na mě zlá, vídat se se mnou, když bylo třeba... A teď jsem před ní stála a přemýšlela, jak jí říct, že jsem ve vztahu s novým mužem, když už jsme na tom hřišti byli všichni pohromadě a ona nás stejně mohla vidět... "Nevím, jestli se k tobě doneslo, že jsem začala s někým chodit..." začala jsem opatrně a její: "Jo, jo, děti mi to říkaly... a kterej to je, ukaž." mi shodilo ze srdce velký kámen a zas jsem děkovala za to, jaké lidi v životě potkávám. A taky za to, jak bezprostřední a otevřené mám děti.

A tak jsem někdy tou dobou vstoupila definitivně do nové fáze života. S novým mužem, o němž teď už oficiálně vědí všichni moji blízcí (i bývalí blízcí) včetně bývalého svatebního fotografa a s velkými dětmi, které mě najednou potřebují v životě úplně jinak, než dosud. Tohle pondělí byl letní Slunovrat. Slunce ve svém energetickém maximu, ideální čas na změnu, nový začátek. Má oblíbená kartářka říká, že se nám mění celý svět, celá naše Země. A já to prociťuji a vnímám v těchhle svých malých pozemských příbězích. Raduju se z pohody a dobrých vztahů ve svém životě, z toho, že moje máma klidně pozve na návštěvu mého bývalého muže, že se můj táta se svojí ženou chodí starat o jejího bývalého manžela, z toho, že se své bývalé tchýni můžu pochlubit svým milým... Věřím, že to tak je dobře. A že to tak bude i nadále. A věřím Barunce, která chce z našeho blogu stvořit knihu, že s těmito energiemi a požehnáním, to dotáhne do zdárného konce a z matky šampióna se stane taky mediální hvězda.

Jaké "náhody" přinesl Slunovrat vám? A v čem a k čemu se váš život obrací?